Zamki do drzwi – pierwsza linia ochrony Twojego domu

24 sierpnia 2018

O tym, że o ochronę mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o swoją wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą wykonanie napraw we własnym zakresie.