Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

23 grudnia 2019

Więcej o obrączkach ślubnych Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy młodą parę na zawsze, a znakiem ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż uprzednio miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. w Meksyku, na Słowacji, w USA czy na Słowenii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie według staroświeckich wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z miedzi, dzisiaj z platyny i złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub stal), które uosabiały siłę miłości. Współcześnie do ich wykonania stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla nowożeńców cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]