Tani węgiel

4 stycznia 2019

Zawsze, gdy nadchodzą zimne miesiące wielu z nas staje przed dylematem, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różne rodzaje opału, więc na wąską ofertę raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Ceny węgla – który z jego rodzajów jest najtańszy?

Powszechnie znane są klasyfikacje węgla na brunatny i kamienny. Jeżeli chodzi o relację tani-drogi to jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on także o tym, czy węgiel będzie tańszy, czy droższy. Węgiel kamienny jest stanowczo droższy, niż ta druga odmiana. Nie świadczy to jednak o tym, że jego zakup będzie mniej opłacalny, gdyż ma on więcej kalorii, a w konsekwencji – spalimy mniejszą jego ilość, niż tańszej odmiany.
Warto z wyprzedzeniem planować zakup węgla, gdyż będzie on znacząco tańszy w innych okresach, niż tuż przed sezonem grzewczym. Na to, czy węgiel będzie tani, czy drogi mają też wpływ czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobyciem i eksportem.