orynnowanie dachu, rynny metalowe

Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

27 stycznia 2023

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak montaż rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie części je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, metalowe albo plastikowe – co kupić?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania warto zatem przedyskutować ze specjalistą.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08