Rodzaje łańcuchów śniegowych

27 stycznia 2020

Więcej szczegółów o łańcuchu na opony

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]