buty ochronne

Rodzaje butów ochronnych

21 października 2021

Możnaby sądzić, że podczas wykonywania pracy na budowie, na linii produkcyjnej bądź w fabryce produkującej żywność, najistotniejsza jest osłona rąk – wszak to one są najbardziej zagrożone zranieniem, dlatego że są nadrzędnym narzędziem pracy. Niemniej jednak równie nieodzowne jest też zabezpieczenie stóp, w związku z tym w wielu gałęziach przemysłu wymagane jest wyposażenie pracowników stosownego obuwia ochronnego.

Obuwie ochronne – konieczne także w stosunkowo bezpiecznym środowisku pracy

Charakter różnych zawodów powoduje, iż osoby, które się ich podejmują, na co dzień narażone są na niebezpieczne skaleczenia stóp i nóg. Groźne sytuacje przydarzają się nawet w zakładach pracy, w których otoczenie wykonywania pracy sprawia wrażenie bardzo bezpiecznego, dlatego nie wypada bagatelizować nakazu odpowiedniego zabezpieczenia zatrudnionych. W zależności od swoich specyficznych właściwości obuwie ochronne może zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi, termicznymi, biologicznymi, chemicznymi lub mechanicznymi. Na rynku oferowane są także buty ochronne chroniące przed ewentualnym porażeniem przez prąd, antystatyczne oraz elektrostatyczne. Tak samo buty ochronne, jak i robocze, by zasłużyć na to określenie, muszą spełniać liczne normy i otrzymać atesty. Definiując wariant butów ochronnych, które będą wymagane do bezpiecznego wykonywania działań na konkretnym stanowisku, pracodawca musi najpierw zidentyfikować nie tylko te aktualnie występujące, ale także wszelkie możliwe ryzyka z nim związane, a w następnej kolejności zamówić obuwie, które ograniczy niebezpieczeństwo poważnego urazu ciała w każdym z tych przypadków.

O czym informują oznaczenia, które znajdziemy na różnych typach butów ochronnych?

Obuwie ochronne dzielimy na trzy najważniejszy kategorie:
1. obuwie ochronne (znakowane symbolem “P”, spełniające normę PN-EN ISO 20346, są to buty z podnoskiem zabezpieczające palce przed uderzeniem z siłą do 100 J);
2. obuwie bezpieczne (znakowane symbolem “S”, norma PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiem, które dobrze zabezpieczają palce nawet w razie ciosu z siłą 200 J);
3. obuwie zawodowe (znakowane symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, są to buty bez podnoska, które chronią kończynę dolną w umiarkowanym stopniu).

Jakie inne litery widnieją na obuwiu ochronnym i co one oznaczają? Przykładowo:
– symbol CH – to odporność na chemikalia;
– symbol SRC – to ochrona przed poślizgiem na nawierzchni stalowej i ceramicznej;
– symbol A – znajduje się na obuwiu elektrostatycznym;
– symbol C – to obuwie prądoprzewodzące
a to jedynie kilka przykładów.

W ofercie Global Food Hygiene, który jest polskim wytwórcą butów ochronnych, dostępne jest obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno chroniące samą stopę (np. niskie i wysokie trzewiki do wyboru z i bez podnoska kompozytowego lub komfortowe klapki piankowe, umożliwiające dobrą cyrkulację powietrza), jak i kalosze piankowe, z PCV oraz z gumy, chroniące kończynę dolną do wysokości kolana.

Dane kontaktowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]