ubrania na motor

Odzież motocyklowa dobrze wygląda i chroni przed obrażeniami

12 grudnia 2020

Nie od dawna wiadomo, iż jazda na motorze nie należy do bezpiecznych czynności. W czasie potencjalnego wypadku prowadzący motocykl nie jest zabezpieczony przez pasy i bezpośrednio przyjmuje on na siebie siłę zderzenia. W związku z tym tak istotne dla każdego motocyklisty jest zaopatrzenie się w dobrą odzież zaprojektowaną specjalnie do tego typu jazdy. Ubranie na motocykl nie tylko zmniejsza możliwe obrażenia prowadzącego, ale też ochrania go przed promieniami słonecznymi, deszczem oraz wiatrem, co zwiększa wygodę jazdy.

Odzież na motor – z tekstyliów czy ze skóry?

Kupując odzież motocyklową najpierw trzeba zaopatrzyć się w kask, bowiem zgodnie z prawem o ruchu drogowym jego posiadanie jest obowiązkowe, bez względu na to czy poruszamy się z niską prędkością na skuterze, czy pędzimy ścigaczem po ekspresówce. Jest to również główny element protekcji prowadzącego jednoślad, osłaniający głowę przed uszkodzeniami mogącymi mieć ciężkie następstwa dla jego zdrowia, a wręcz i życia.

Do zabezpieczenia reszty ciała w trakcie jazdy mamy dużo możliwości. Fanatyk motorów może skompletować swój ubiór sięgając po odpowiednią kurtkę i spodnie opracowane specjalnie do jazdy na motorze lub wybrać kombinezon. W sklepach motoryzacyjnych do wyboru mamy odzież skórzaną i tekstylną. Wiadomo, skóra jest niezmiernie odpornym na zniszczenia półproduktem, co nie świadczy o tym, że odzież na motocykl sporządzona z tekstyliów ochrania w mniejszym stopniu – korzysta się w niej z materiałów o wysokiej odporności na ścieranie oraz wysoką temperaturę. Te elementy garderoby motocyklisty są uzupełnione o przydatne wzmocnienia (slidery) ochraniające kolana, barki i łokcie, które w czasie wypadku są wyjątkowo wystawione na otarcia.

Camelbagi, buty i pozostałe dodatki

Innymi istotnymi elementami ubrania na motor są rękawice i buty. Rękawice w razie upadku chronią dłonie przed poważnymi urazami, jako że to nimi odruchowo osłaniamy resztę ciała wyciągając je na wprost, przez co narażamy je na bolesne otarcia skóry i złamania. Dobrze wobec tego kupić rękawice ze dodatkowymi elementami zabezpieczającymi kłykcie oraz wewnętrzną powierzchnię dłoni. Odpowiednie buty na motocykl obok tego, iż ochraniają drobne kości stopy, dają też lepszą przyczepność, a co za tym idzie dokładniejszą kontrolę nad masywną maszyną.

W jakie pozostałe elementy odzieży na motor wypada się wyposażyć? To na pewno camelbagi, kominiarki, gogle o ile stosujemy kask crossowy, jak również posiłkowe ochraniacze, slidery czy też zbroje.

Dane kontaktowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]