Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

8 października 2019

Tu kupisz kaski do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest dość duże. A te, z uwagi znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która bezwzględnie musi być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jeździectwa można kupić dwa typy ochrony na głowę – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest z reguły wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednakże tak solidnej protekcji jak kask, dlatego zalecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowych sportowców, który ma certyfikaty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy doborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask musi dysponować stosownymi certyfikatami oraz być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca bądź umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego transport i ustrzeże od zabrudzeń. Kupując kask nie warto też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej miejscowości nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]