kantar, kantar dla konia, kantar skórzany

Kantar dla konia – charakterystyka

18 lipca 2020

Kantar to fragment uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc znaleźć odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach odnajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane oraz podszywane. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większy komfort zapewniają kantary podszywane – np. naturalnym bądź syntetycznym futrem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu doskonale chroni przed tworzeniem się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni huculskich, wielkopolskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]