
FDM, SLA, PolyJet – zastosowanie materiałów do drukarek 3D
18 maja 2023Jeśli chcesz kupić materiał do drukarek 3D, koniecznie sprawdź cadxpert.pl/materialy-do-druku-3d/.
CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te można pogrupować na 4 typy:
– SLA – utwardzane wiązką laserową żywice fotopolimerowe o rozmaitych właściwościach,
– SLS – materiał poliamidowy spiekany selektywnie,
– FDM – warstwy topionych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Dzieli się ono na dwie podkategorie: FDM do błyskawicznego tworzenia prototypów z niezbyt kosztownych termoplastów oraz FDM przemysłowe używane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów,
– PolyJet – utwardzane za pomocą światła ultrafioletowego płynne żywice fotopolimerowe.
Filament – wielozadaniowy termoplast w przystępnej cenie
Filament to tworzywo używane do druku 3D w technologii FDM. To tworzywo i technika druku są używane do seryjnej produkcji, a także do błyskawicznego prototypowania z łatwych do kształtowania surowców oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są przeważnie wykorzystywane w drukarkach 3D? W większości wypadków sięga się po tworzywa inżynieryjne (m.in. te odporne na pękanie) lub wyróżniające się szczególnymi cechami (przykładowo odpornością na ogień) oraz proste do kształtowania poliaktydy czyli PLA. Technologia druku FDM niczym nie ustępuje wydrukom pozyskanym za pomocą innych rozpowszechnionych metod, czyli wtrysku i termoformowania. Największe plusy filamentów to atrakcyjna cena połączona z wysoką jakością druku 3D, ogromna dostępność, a także ekologiczny proces ich produkcji (czysty i jednocześnie nietoksyczny, toteż wyprodukowane z jego pomocą prototypy można wykorzystywać m.in. w biurach).
W asortymencie CadXpert w technologii FDM znajdziemy filamenty:
– inżynieryjne,
– elastomery,
– do szybkiego prototypowania.
Materiały do druku 3D w technologii SLA i PolyJet
Pomijając filamenty, firma CadXpert oferuje również pozostałe materiały do druku 3D. W stereolitografii (czyli technologii SLA) są to m.in. materiały:
– inżynieryjne,
– odlewnicze,
– standardowe,
– dentystyczne.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa utwardzana laserem? Całkiem szerokie. Przede wszystkim używamy jej w przemyśle i medycynie do trójwymiarowego druku prototypów oraz modeli koncepcyjnych, jak również różnorodnych detali, w których chcemy osiągnąć efekt gładkiej powierzchni.
Z kolei w technologii PolyJet są to między innymi materiały:
– żywice imitujące właściwości polipropylenu,
– transparentne,
– wysokotemperaturowe.
PolyJet jest uznawana za kompleksową oraz najbardziej precyzyjną technologię drukowania w 3D. Płynne żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie przy pomocy światła UV. Za sprawą swoich właściwości korzysta się z nich przeważnie do tworzenia prototypów inżynieryjnych, imitujących wyrób końcowy, anatomicznych i koncepcyjnych. Z tych żywic produkowane są również pojemniki, opakowania oraz inne produkty użytkowe.
Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków
Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail:
[email protected]