Co warto wiedzieć o pierścionkach zaręczynowych?

28 września 2023

Więcej informacji o pierścionkach zaręczynowych Kraków.

Kiedy odnajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Przedtem jednak ma miejsce ta długo wyczekiwana przez wiele kobiet chwila – oświadczyny, na które musisz kupić pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – rytuał od wielu stuleci

Obdarowanie ukochanej pierścionkiem to niesłychanie stary zwyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w formie okręgu, który symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, iż od owego palca prowadzi żyła wiodąca wprost do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie uważa się, że to Grecy sprowadzili na Stary Kontynent obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie sporządzano je ze skóry, z łodyg konopi, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Drogimi pierścieniami ze srebra lub złota obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężczyźni chcieli pokazać swoją całkowitą ufność do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, drogimi kamieniami oraz złotem, tymczasem materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich wytwarzania zaledwie od paru wieków, natomiast znaczący wzrost ich uznania można spostrzec w poprzednim wieku.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień z pokaźnym brylantem, jednak potencjał dowolnego łączenia rozmaitych metali oraz kamieni jest szeroki. Oprócz diamentów stosuje się topaz, rubin bądź tanzanit. Część osób wybiera mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, a nawet drewno, jednak ciągle na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych typów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile musi być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało pogląd, iż narzeczony powinien zapłacić na niego co najmniej dwumiesięczną pensję. Koszt zakupu zależny jest od wielu elementów: liczby karatów, surowca, wzoru czy użytego kamienia, dlatego każdy odszuka ładny, oryginalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim wyrazem miłości i zaangażowania, więc jego wartość ma drugorzędne znaczenie. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]