Zakres działania chirurga stomatologa

12 lipca 2018

Nie wszystkie schorzenia uzębienia możemy zlikwidować zwykłymi technikami. Jeżeli okazują się one niewystarczające, ostatnim rozwiązaniem bywa zazwyczaj któraś z technik chirurgicznych. Zajmuje się nimi chirurg stomatolog, do którego należy udać się na przykład w przypadku dużych uszkodzeń uzębienia, potrzeby wstawienia implantów czy koron, uszkodzonych kości oraz chorób tkanek miękkich – na przykład różnego typu owrzodzeń bądź nowotworów. Jakie techniki bywają jednak stosowane podczas leczenia pod okiem chirurga stomatologa? I, co najważniejsze, do którego lekarza wybrać się, żeby leczenie było były bezbolesne, a nie przytrafiły się nam niemiłe pomyłki?

Chirurg stomatolog – zabiegi

Niewątpliwie najczęściej przeprowadzanym w poradniach chirurgów stomatologów działaniem są ekstrakcje zębów – także tych znacznie uszkodzonych, wymagających nacięcia tkanek i dłutowania. W razie dużych ubytków czy chorych po złamaniach potrzebne jest czasem odbudowanie kości – to też jest domeną chirurga stomatologa. Ten lekarz zajmuje się także leczeniem różnych zmian w pozostałych tkankach jamy ustnej – na przykład nadmienionych przed chwilą nowotworów czy owrzodzeń – a także regeneracją uszkodzonych tkanek.

Jak wybrać chirurga stomatologa?

Jak łatwo się domyślić, wybór złego chirurga stomatologa może okazać się źródłem poważnych trudności. Dobrze więc powiedzieć parę zdań o tym, czym charakteryzuje się dobry chirurg stomatolog i czym kierować się przy poszukiwaniach specjalisty. Najistotniejsze jest z pewnością to, by stosował on tylko innowacyjne akcesoria i, co najistotniejsze, leki przeciwbólowe. Spore znaczenie ma również atmosfera w poradni i stosunek dentysty do pacjentów – sporo mówią nam o nim opinie dotychczasowych klientów, które wyszukamy między innymi w internecie lub w gronie znajomych.