leczenie presbiopii, korekcja starczowzroczności

Zabiegi korekcji wzroku – leczenie presbiopii

19 kwietnia 2021

Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z samoistnych procesów wynikających ze zbliżania się do wieku starczego. Jej symptomem jest pogarszanie się widzenia na nieduże odległości, co właściwie ogranicza możliwość rozwiązywania krzyżówek, korzystania z smartfona lub notebooka, czytania czasopism oraz podejmowania szeregu prostych czynności. Starczowzroczność jest rezultatem zachwiania zdolności akomodacji oka lub jej całkowitej straty. Metodą na poradzenie sobie z tym problemem może być zakładanie szkieł korekcyjnych, aczkolwiek powoduje to pewne komplikacje. Szkła do bliży przeszkadzają w dostrzeganiu dali, okulary progresywne z reguły nie są tanie, a modele dwuogniskowe często nie są wygodne. Najlepszym wyjściem może okazać się zatem wyeliminowanie starczowzroczności w trakcie zabiegu.

Leczenie presbiopii – realizuj bez ograniczeń codzienne czynności

Jak już wspomnieliśmy, leczenie presbiopii pozwala uniknąć licznych przeszkód przy wykonywaniu codziennych, najprostszych czynności. Osoby cierpiące na tę chorobę (warto zaakcentować, że w niektórych przypadkach pierwsze symptomy starczowzroczności manifestują się niedługo ukończeniu 40 roku życia) mają trudności z pisaniem bądź korzystaniem z telefonu, a także jazdą komunikacją publiczną (kłopoty ze sprawdzeniem rozkładów jazdy) bądź dokonywaniem zakupów (w istocie ogranicza możliwość przeczytania ceny artykułu). Na dodatek, przeciwnie do miopii, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość ostrzejszego widzenia w dali, a używanie okularów okazuje się dla chorego niekomfortowe. Trzeba także pamiętać, że wada ta się nieustannie zwiększa, a każde kolejne dwa lata przynoszą na ogół osłabienie widzenia o około 0,25 dioptrii.

Leczenie starczowzroczności – jakie zabiegi są dostępne?

Poza korekcją z użyciem szkieł korekcyjnych, możliwe jest również leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują potrzebę stosowania okularów. Metody jak np. PRESBYMAX® są też rozwiązaniem, by w trakcie pojedynczego zabiegu całkiem wyeliminować wadę w obu oczach.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]