Usuwanie korzenia zęba – jak przebiega zabieg i czy jest bolesny

30 stycznia 2021

Jakie są wskazania do usunięcia korzenia zęba? Czy każdy korzeń pozbawiony korony powinien zostać usunięty? Czy ekstrakcja korzenia jest zabiegiem bolesnym? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w artykule.

Problemy z korzeniami zęba i wskazania do usunięcia

Zmieniony patologicznie nieusunięty korzeń to potencjalne ognisko zapalne, niebezpieczne nie tylko dla struktur i środowiska jamy ustnej, ale także dla całego organizmu – serca, nerek, układu kostno-stawowego. Jednak nie każdy korzeń pozbawiony korony, czyli części naddziąsłowej zęba, trzeba usunąć. Lekarz stomatolog przed podjęciem takiej decyzji wykonuje badanie fizykalne i przeprowadza diagnostykę obrazową (RTG cyfrowe i tomografię komputerową).

Jeśli korzeń nie ma cech patologicznych w postaci: rozległej próchnicy, pęknięcia, zniszczenia poddziąsłowego, rozległego okołowierzchołkowego stanu zapalnego, to można go zakwalifikować do pozostawienia i umieszczenia na nim wkładu koronowo-korzeniowego. Wkład ten odbudowuje kikut zęba i stanowi podłoże do osadzenia korony.

Stopień trudności zabiegu usunięcia korzenia zależy od wielu czynników: wielkości zniszczenia korzenia, jego lokalizacji, ułożenia i sąsiedztwa innych struktur. Bardziej skomplikowanymi przypadkami powinien zająć się specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej, łatwiejsze przypadki może leczyć lekarz stomatolog.

W przeprowadzeniu trudniejszych operacji pomocny będzie wysokospecjalistyczny sprzęt, np. zestaw do piezochirurgii, który może zostać wykorzystany do atraumatycznego względem podłoża usunięcia korzenia, lub jego fragmentacji z maksymalną ochroną tkanek twardych.

Podsumowując powyższy tekst, wskazaniami do ekstrakcji korzenia zęba są:

 • rozchwianie korzenia,
 • parodontoza,
 • rozległa próchnica korzenia,
 • pęknięcie korzenia,
 • zniszczenie poddziąsłowe,
 • rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny.

Jak wygląda zabieg usuwanie korzenia zęba?

Przebieg zabiegu usuwania korzenia zęba składa się z następujących czynności:

 • znieczulenie miejscowe i/lub sedacja;
 • preparacja korzenia przy pomocy piezochirurgii lub wiertła; w trudniejszych przypadkach, kiedy linia złamania korzenia przebiega poniżej linii wyrostka zębodołowego lub kiedy próchnica zniszczyła korzeń poniżej tej linii, istnieje także konieczność wykonania separacji;
 • oddzielenie korzenia zęba od kości żuchwy lub szczęki przy użyciu narzędzi chirurgicznych;
 • wyłyżeczkowanie miejsca po ekstrakcji korzenia i założenie gąbki hemostatycznej, mającej na celu wytworzenie i stabilizację skrzepu;
 • zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem po wyłyżeczkowaniu jest umieszczenie w zębodole preparatu kościotwórczego lub implantu i preparatu kościozastępczego;
 • założenie szwów zbliżających brzegi rany.

Czy usuwanie korzenia zęba boli? O znieczuleniu

Zabieg ekstrakcji korzenia zęba – niezależnie od rodzaju zastosowanego znieczulenia – jest całkowicie bezbolesny. W celu zapewnienia komfortu pacjentowi, a także po części chirurgowi, w trudniejszych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu w sedacji.

Zalecenia po zabiegu usunięcia korzenia zęba

Aby ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia bólu w okresie pooperacyjnym, pacjent otrzymuje doustne leki o działaniu przeciwbólowym.

Inne zalecenia na czas po zabiegu to:

 • dieta płynna,
 • zimne okłady przez okres około trzech dni,
 • farmakoterapia: wspomniane już leki przeciwbólowe, a także o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i antybiotyki,
 • ścisłe przestrzeganie wysokich standardów zabiegów higienizacyjnych.

Zakwalifikowanie korzenia zęba do usunięcia to wspólna decyzja pacjenta i lekarza stomatologa. Lekarz zawsze szczegółowo powinien poinformować o rokowaniu w przypadku pozostawienia i w przypadku przeprowadzenia ekstrakcji korzenia. Odwlekanie decyzji (lub po jej podjęciu odwlekanie wykonania zabiegu) może skutkować różnego rodzaju ogólnoustrojowymi patologiami.

Poruszany często w pytaniach pacjentów problem zarośnięcia korzenia, dla chirurga jest niemalże bez znaczenia i nie wpływa na decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/usuwanie-korzenia-zeba-jak-przebiega-zabieg-i-czy-jest-bolesny/