Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

27 maja 2021

Potrzebujesz więcej wiadomości o urologii w Krakowie? Wejdź na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/

Konsultacja z urologiem powoduje u sporej części pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące symptomy choroby, w szeregu przypadków zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Tymczasem może to skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu białek. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele przeróżnych objawów, które często są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, że same znikną. Na które zatem objawy powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego umówienia się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie czy pojawienie się w nim ropy albo krwi, ale także nieregularny strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy bywają również mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp i ból pleców lub podbrzusza. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, wywołaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy też podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i skomplikowane zabiegi

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu lekarza urologii w celu otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]