Przebieg leczenia kanałowego

10 grudnia 2019

Zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica, martwica, złamanie zęba lub konieczność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, że najczęściej w ich wypadku leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na leczenie nawet największych ubytków bez strachu przed bólem.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wstępny etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, toteż leczenie kanałowe wymaga użycia efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zębowy cementem szkło-jonomerowym, ceramiką, metalem szlachetnym bądź materiałem kompozytowym.

Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej złożonych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto zatem wybrać dobrego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście wprawne oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu dalsze zabiegi nie są już konieczne.