Leczenie kanałowe – nowoczesne metody

8 września 2018

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując odpowiednie sprzęty i – w szczególności – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, kiedy pojawi się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, przez co stomatolog może dotrzeć do najgłębiej położonych tkanek zęba. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Których?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując niemal całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu i polepszenie komfortu pacjenta.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono potrzebne, warto udać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w internecie.