Jonizator powietrza – oddychaj pełną piersią

9 października 2020

Rzadko zdarza się ktoś, kto nie lubi zapachu powietrza po gwałtownej burzy. To odczucie świeżości wywołują jony ujemne powstające się m.in. w rezultacie naturalnego ruchu wody i powietrza, wyładowań elektrycznych, a również wytwarzają je rośliny. Ujemne jony tlenu oczyszczają powietrze, łagodzą przykre zapachy oraz korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i środowisko.

Jonizator powietrza – skąd bierze się jonizacja??

Jonizacja może zachodzić w rezultacie wyładowania elektrycznego, wydzielania się ogromnej ilości ciepła albo oddziaływania intensywnego pola magnetycznego. Obecnie większa część z nas przebywa w sąsiedztwie dziesiątek urządzeń, jak komputery, kopiarki czy telewizory, które emitują pole magnetyczne i jonizują powietrze dodatnio. Zdrowe jony o ładunku ujemnym, czyli aniony, powstają poprzez przyłączanie się jednego lub więcej elektronów do neutralnych cząsteczek. Niestety ich ilość w powietrzu na terenach gęsto zamieszkałych z roku na rok się zmniejsza. Dlatego aby na powrót odczuć świeżą i czystą atmosferę w mieszkaniu, warto użyć jonizatora powietrza.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – zastosowanie

Proces jonizacji stosowany jest głównie w oczyszczaczach powietrza. Ujemnie naładowane cząsteczki pomagają wyłapać pyły zawieszone PM10 i PM2.5, niebezpieczne drobnoustroje i wirusy czy dym z papierosów. Przy tym oczyszczacz powietrza z jonizatorem przywraca powietrzu rześkość i czystość, pozwalając nam lepiej odprężyć się i oddychać pełną piersią. Zważywszy na to, że ujemna jonizacja powietrza niweluje poczucie permanentnego znużenia i generalnie podnosi wydajność fizyczną, rekomenduje się zastosowanie oczyszczacza powietrza z jonizatorem też w biurach, placówkach oświaty, przychodniach medycznych czy instytucjach publicznych, a więc wszędzie tam, gdzie kluczowe jest skupienie się na realizowanych zadaniach.