Implantologia – rozwiąże problem z brakiem nawet jednego zęba

25 lutego 2020

Implanty zębów to doskonała metoda na zastąpienie utraconego korzenia. To wspaniałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili kilka lub zaledwie jeden ząb i nie potrzeba im pełnej protezy. Niemniej jednak implanty zębowe równie dobrze sprawdzają się też w wypadku sporych ubytków, a nawet pełnego bezzębia. Są one o wiele bardziej komfortowe od protez, a jeżeli właściwie się o nie zatroszczymy, bez większych problemów będziemy mogli z nich korzystać przez kilkadziesiąt lat. Tak wysoka trwałość implantów zębowych to w znacznej mierze zasługa surowców, których używa się do ich produkcji. Z czego wytwarza się nowoczesne implanty zębów?

Implanty zębów – wytwarzane z tytanu

Na samym początku należy wspomnieć, że implant zęba to tylko ta część, która jest wszczepiona w dziąsło, w miejsce korzenia zęba. Element widoczny to tzw. korona. Same implanty wytwarzane są wyłącznie z tytanu – materiału, który charakteryzuje się ogromną trwałością. Jego ogromną zaletą jest też fakt, iż nie rdzewieje ani wchodzi w reakcje z żadną substancją – jego stosowanie jest więc całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Przy poprawnie wykonanym zabiegu i zachowaniu higieny, wytrzymuje kilkanaście lat.

Z jakich materiałów wykonuje się korony implantów?

Wachlarz materiałów, z których wytwarzane są korony jest szerszy. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem są implanty stomatologiczne z koroną z porcelany, do złudzenia przypominającą naturalny ząb, a ponadto nie powodującą uczulenia. Implantologia oferuje także stosunkowo niedrogie metalowe korony z porcelanową powłoką, która podnosi ich walory wizualne i dodatkowo zapobiega alergiom. Najbardziej budżetowa opcja, z propozycją której może wystąpić implantolog, to korony metalowe. Z powodu niezbyt atrakcyjnego wyglądu, są one zakładane głównie w miejsce tylnych zębów.