Drenaż limfatyczny – o domowych aparatach do presoterapii

6 marca 2022

W tym miejscu znajdziesz więcej informacji o marce CarePump.

Presoterapia to technika masażu, której intencją jest poprawa krążenia chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracowano w Danii w trzeciej dekadzie XX w. – to zestaw przeróżnych chwytów terapeutycznych, między innymi ruchów obrotowych oraz pompujących, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta przystosowuje indywidualnie do miejsca ucisku, jak również stanu zdrowia pacjenta.

Maszyna do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez pomocy fizjoterapeuty

W ostatniej dekadzie w gabinetach fizjoterapeutów często wykorzystywane są urządzenia do presoterapii, które symulują masaż manualny. Taki sprzęt to specjalne rękawy z komorami, które wsuwa się na obrzękłe nogi i ramiona. Dzięki napełnieniu powietrzem kolejnych komór aparat uciska kończynę, stymulując w ten sposób przepływ chłonki. Jest dużo wskazań do wypróbowania drenażu limfatycznego. To przede wszystkim zwyrodnienia stawów, obrzęki oraz zastoje limfatyczne, jak również obrzęki powstałe w wyniku urazów lub obrzęki pooperacyjne (np. po operacji mastektomii albo tarczycy). Korzysta się z niego dodatkowo w zabiegach natury estetycznej – wspomagająco w trakcie procesu odchudzania bądź jako pomoc w zwalczaniu “skórki pomarańczowej”. Presoterapia jest również na co dzień wykorzystywana wśród zawodowych sportowców, w głównej mierze jako zabieg regeneracji powysiłkowej.

Kompaktowe urządzenia do masażu uciskowego w domu

Szerokie możliwości wykorzystania urządzeń do presoterapii przyczyniło się mocno do ulepszenia tego sprzętu. W dzisiejszych czasach osoby cyklicznie stosujące tę formę terapii mogą wykonać zabieg w we własnym domu, za sprawą przenośnych aparatów Move4, Move6 oraz Move8 marki CarePump. Aparaty do drenażu limfatycznego do użytku domowego od tego producenta charakteryzują parametry porównywalne do sprzętu używanego w placówkach fizjoterapeutycznych. Numer w nazwie modelu świadczy o liczbie komór mieszczących się w mankietach – więcej przegródek to efektywniejszy masaż. Urządzenia CarePump są dość lekkie oraz kompaktowe, w związku z tym bez problemu można zabrać je na wyjazd, np. na zagraniczny turniej sportowy.

Co ważne, poddanie się zabiegowi masażu limfatycznego powinno być obowiązkowo uzgodnione z lekarzem. Najlepiej nie decydować o tym na własną rękę, bo istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to np. niewydolność serca bądź choroba nowotworowa, które należy uprzednio wykluczyć.

CarePump

Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail: [email protected]