Co daje oczyszczacz powietrza?

29 lipca 2020

Problem pyłu zawieszonego w powietrzu zagościł już w świadomości każdego obywatela Polski i sporadycznie jest banalizowany. Polacy mają świadomość, iż jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak dopóki nie zostaną wdrożone efektywne rozwiązania, każdy powinien sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na krajowym rynku

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym większe jest zagrożenie występowania znacznego stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój wielu schorzeń układu oddychania podatni są w szczególności mieszkańcy metropolii lub okolic w pobliżu zakładów przemysłowych wydzielających do atmosfery pokaźne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie szkodliwego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych uznanych producentów, jak przykładowo Cado, Wood’s czy AirFree, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów, zatem nie jest to już coś nowego na rynku. Co ważne, poza filtrowaniem z atmosfery drobinek pyłu, często posiadają one też inne wartościowe funkcje.

Nawilżanie oraz detekcja dwutlenku węgla – inne funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w rozmaitych rozmiarach, wobec tego łatwo dobierzemy sprzęt stosowne do danej objętości pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt duże, toteż swobodnie daje się przenieść je pomiędzy pokojami. Oprócz usuwania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wychwytują one też grzyby oraz drobnoustroje, które mogą wywoływać liczne choroby bądź reakcje uczuleniowe, a także szkodliwy formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie umożliwia głębszy sen. Niektóre urządzenia posiadają także detektory wykrywające obecność dwutlenku węgla. Zakup oczyszczacza powietrza rekomenduje się w szczególności osobom podatnym na alergie.