Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

14 maja 2019

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek postępującej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.