Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

22 stycznia 2021

Szczegółowe wiadomości w temacie biopsji prostaty w Krakowie. Przekonaj się!

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wymiarów do orzecha włoskiego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to rozpoznać zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie zauważyć alarmujące zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Problemy z erekcją i mikcją – alarmujące objawy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeżeli zauważyli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy z erekcją i wytryskiem, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezsporną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Na czym polega biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zazwyczaj trwa około pół godziny. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]