Sprawdzenie historii samochodu – ważny etap zakupów

18 sierpnia 2019

Nabycie samochodu na rynku wtórnym zwykle wiąże się z ryzykiem – takie auto jest oczywiście dużo tańszy niż pojazd nabyty z salonu, jakkolwiek może skrywać różne uszkodzenia. Jak znaleźć sprawny technicznie samochód i uchronić się przed zawodem?

Kupno samochodu używanego – sprawdź historię pojazdu

Rok w rok dziesiątki tysięcy naszych rodaków decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki, co umożliwia zaoszczędzenie aż do kilku tysięcy złotych w stosunku do wozów pochodzących od autoryzowanego dealera. Zakupy tego rodzaju niekiedy nie idą po naszej myśli – może się zdarzyć, że faktyczny stan techniczny auta jest zatajony przez sprzedawcę, a niewidoczne wady wychodzą na jaw po kilku dobach od kupna. Jak uniknąć takich przypadków i odnaleźć auto na miarę naszych oczekiwań? Przede wszystkim najważniejsze jest gruntowne zweryfikowanie auta, między innymi poprzez sprawdzenie historii samochodu. Można to zrobić po numerze VIN – dzięki niemu mamy szansę dowiedzieć się, kto był posiadaczem wozu, otrzymać dane o uszkodzeniach pojazdu, potencjalnych wypadkach oraz jego przywłaszczeniach. Powinno się też sprawdzić stan techniczny auta specjalistycznym urządzeniem do diagnostyki – demaskuje to ukryte wady.

Inspekcja auta przed zakupem – kto ją zrealizuje?

Nie wiesz, na co warto zwrócić uwagę przy kupnie używanego pojazdu? A może nie masz możliwości osobistego przejrzenia kondycji samochodu? W uniknięciu niemiłego zaskoczenia pomoże profesjonalna inspekcja samochodu, którą mogą wykonać wyspecjalizowane firmy. Podmioty o tym profilu działalności mają w dyspozycji specjalistyczne aparaty do diagnostyki, które stosują między innymi do analizy powłoki lakieru. Inspektorzy firmy dojeżdżają do punktu, w którym stoi samochód, sczytują numer VIN, sprawdzają, czy pojazd nie był skradziony, a po przeprowadzonej inspekcji przygotowują dokumentację fotograficzną oraz kompleksowy protokół na temat stanu auta.