Rzeźby na zamówienie – popiersia, figury oraz pomniki nagrobne

16 lutego 2020

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych metod ekspresji artystycznej. Pierwsze dzieła zaistniały już wiele tysięcy lat temu i nieustannie są obecne w przeróżnych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je przeważnie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w kościołach, na wystawach oraz w muzeach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy uzmysławiamy sobie, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W naszym wpisie podamy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Odlewy artystyczne w gmachach użyteczności publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, często są przez nas traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (chociaż nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby ustawiane na skwerach, na ulicach bądź w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w większości miast. Ponad to nagminnie można je zobaczyć też w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kto je opracuje?

Podane powyżej przykłady dotyczą przeważnie ogromnych, nieruchomych prac. Jednak stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak nieduże dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo medale, nagrody na zwycięzców konkursów czy popiersia wykonywane na zlecenie. Organizatorzy rozmaitego rodzaju zawodów sportowych czy konkursów mają dość łatwe zadanie, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest znacznym wydatkiem, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć profesjonalnemu artyście.