Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

15 stycznia 2021

Tu zaopatrzysz się w zabytkowe okna.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo lepiej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich cenę w dużej mierze rzutuje również wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są też uchylane, a to powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki ma wiele dobrych stron, jednak wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje dużych kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym razie zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]