Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

13 marca 2021

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje ryzyko, iż z czasem ściany będzie przenikać wilgoć. Może się to zdarzyć także bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a nieraz pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w efekcie źle wykonanej lub osłabionej hydroizolacji murów.

Osuszanie domu – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie oznacza od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się zacząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, toalety i kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest często następstwem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i mury obiektu lub gdy doszło do podtopienia w następstwie powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla fachmanów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Profesjonaliści, którzy mają rozległe doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoją pracę od oceny źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to baza do wskazania odpowiednich sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda pnie się wzwyż – niekiedy nawet na parę metrów. Zdarza się to często, przede wszystkim w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą murów, która zastopuje podnoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym krokiem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie ścian polega czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Częstokroć konieczne będzie również odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budynków, jak przepusty kabli, ściany żelbetowe i przepusty rur.