Kto powinien przejść badania wysokościowe?

4 września 2018

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie skieruj się na www.badaniabielsko.pl

Wielu czytelników pracę na wysokości kojarzy przede wszystkim z myciem okien w wysokościowcach czy serwisowaniem kominów. W myśl obowiązujących w naszym kraju regulacji są to jednak wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są minimum trzy metry nad poziomem gruntu, konieczne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście wyniki będą pozytywne – zyskamy orzeczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – wtedy najlepiej zrobimy udając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty w celu wykonania badań, zaś potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń zaliczają się przede wszystkim padaczka i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (chociaż można to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz może poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy nieuregulowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co 3 lata, zaś osoby po pięćdziesiątce – co roku.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]