Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

28 stycznia 2021

Więcej o koszcie wydruku 3D.

Opcja zamówienia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu oraz podzespołów z tworzyw sztucznych znacznie redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest seryjna produkcja, w większości wypadków decyduje się ona na kupno profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy profesjonalistów do ich obsługi. Jeśli jednak w grę wchodzi produkcja elementów o niewielkim nakładzie bądź potrzeba przygotowania modelu 3D jest sporadyczna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się zwykle pytanie: jak określić cenę druku 3D?

Cena druku 3D – bez odpowiednich plików będzie drożej

Na ostateczną cenę druku 3D oddziałuje wiele czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem w odpowiednim formacie (czyli STEP bądź STL), na podstawie którego można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Częstokroć firma zlecająca opracowuje jedynie fizyczny model albo szkic projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa w związku z potrzebą przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z użyciem skanera 3D. Inne czynniki, które mocno wpływają na finalną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo istotne jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to zwłaszcza od tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy kompletne wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (przykładowo gwintowania czy wygładzenia).

Chcesz wyliczyć koszt druku 3D? Przekaż plik do zleceniobiorcy

Nie da się celnie oszacować kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego postanawiamy zrealizować to zlecenie. W tym celu wypada wysłać jej plik do oceny lub, jeśli go nie posiadamy, skorzystać z formularza i jak najdokładniej zaprezentować specyfikę zamówienia. Wyliczenie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą przy wyborze tworzywa i właściwej techniki druku.

Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]