Jak przebiegają badania wysokościowe

28 sierpnia 2021

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko Biała? Skieruj się na http://bit.ly/2tQ76fd.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na pomostach, drabinach, masztach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku krótkowzroczności, padaczki lub schorzeń błędnika. Oprócz tego trzeba też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania niedowidzenie?

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą przechodzić je częściej – raz na rok. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, jak również padaczka i choroby narządów ruchu. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie soczewek kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy suwnic, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]