Czym są badania psychologiczne kierowców?

5 marca 2020

Więcej szczegółów o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]