Czego dowiemy się na kursie z ochrony danych osobowych?

5 października 2018

Pierwszym oficjalnym aktem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również obecnie definiuje ona ten termin i mówi, jak należy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie pozwalają na zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem numer PESEL, imię i nazwisko czy adres, lecz również tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o ewentualnych wyrokach, wyznaniu czy chorobach. O ich ochronę należy zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki nowym technologiom ich zdobycie i przetwarzanie jest naprawdę proste.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne obracają jedynie danymi ich pracowników, pozostałe zaś mają dostęp również do danych kontrahentów. We obu przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, gdyż po stwierdzeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może zasądzić poważne sankcje – nie tylko finansowe, lecz w niektórych przypadkach także więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów administrujących tego rodzaju informacjami – będą to m. in. specjaliści z składnic akt, do spraw rekrutacji bądź kadr. W jego koszty zaliczają się również broszury pomocnicze, przez które kursanci łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, podczas którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci otrzymują odpowiednie certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zwykle zamykane są w tym samym dniu.