kurs franka szwajcarskiego

Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

18 września 2021

O franku większość Polaków nie wie zbyt wiele, praktycznie raptem tyle, że jest to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy osób wzięło niegdyś kredyty, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – nazywany jednym z najpiękniejszych banknotów na świecie

Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. euro, japońskiego jena i dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut we współczesnym świecie. Ale nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił kilka lokalne waluty, które uprzednio emitowano w szwajcarskich kantonach. Przez minione dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niezwykłą stabilnością, wychodząc obronną ręką m.in. z licznych zawirowań w latach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut świata. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych charakteryzują się cudowną kolorystyką oraz niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Alberto Giacomettiego, Jacoba Burckhardta czy Le Corbusiera), a nie jak zazwyczaj bywa – oblicza działaczy politycznych, wojskowych czy królów. Z kolei motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są natura, nauka oraz Ziemia.

Bieżący kurs franka szwajcarskiego – te dane poznasz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego notowania śledzą też uważnie osoby z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, polecamy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie kurs franka uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Tu można również prześledzić wahania wartości waluty w dowolnie wskazanym okresie. To opcja potrzebna frankowiczom oczekującym na stosowny moment, aby zlecić wymianę złotówek na franki, a także inwestorom analizującym przed uregulowaniem najbliższej części pożyczki swoje następne działania.