Leasing autobusów – kiedy warto z niego skorzystać

9 sierpnia 2018

Firmy przewozowe, które oferują grupowy transport , narażone są na mnóstwo kosztów, wynikających z eksploatacji pojazdów, ich serwisu, a także cen paliwa. Zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, koszty takie stają się wysokie. A gdyby można było je nieco zmniejszyć, a przez to zabezpieczyć raczkujące na rynku przedsiębiorstwo przewozowe? Wszystko może odmienić leasing pojazdów, na przykład autobusów.

Leasing autobusów – na czym polega taki sposób finansowania?

Leasing to forma umowy cywilno-prawnej, która związana jest z szansą wypożyczenia leasingowanego pojazdu za opłatą, oczywiście na zasadach ustalonych w dokumencie. Tak więc za pośrednictwem takiej umowy udostępnia się urządzenie potrzebne do produkcji pewnego artykułu albo pojazdy – takie jak autobusy, ciągniki i naczepy. Na podstawie dokumentu na leasing autobusów, ustala się zatem ceny, jakie za udostępnienie samochodu musi ponieść osoba leasingująca, ale też wymagania, na podstawie których muszą działać obie strony, na przykład, kto powinien zadbać o odpowiedni stan techniczny pojazduoraz o to, by samochód został zwrócony do firmy w takim stanie, w jakim został przyjęty.

Czemu leasing autobusów może przynieść korzyść?

Z uwagi na wciąż zmieniające się zapisy prawne, przedsiębiorstwa przewozowe – zwłaszcza te prywatne – nie mają pewności, iż nie spotkają się z pewnymi komplikacjami. Doskonałym tego przykładem okazują się przedmieścia Warszawy – od stycznia 2017 roku, władze miasta zabroniły firmom prywatnym oferować postoje na pewnych przystankach w sercu miasta. W takim przypadku kupno środków lokomocji staje się nierentowne, a najlepszym dostępnym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy leasingu autobusów na określony okres, gdyż przewoźnik nie musi przejmować się, że realizuje także przynoszące niewielki zysk trasy. Wystarczy jedynie odszukać doświadczonego doradcę, który pomoże klientowi znaleźć korzystny typ umowy.