Kredyt bez historii kredytowej – jak się o niego postarać?

22 września 2021

Zaciąganie zobowiązań finansowych jest obecnie ogromnie popularne, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje ogromna grupa osób, które nie mogą zaciągnąć kredytu, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Banki najczęściej posiadają własne warunki, na podstawie których zgadzają się przyznać kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Można jednakże wymienić ogólne warunki, wpływające na kwestię posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową mogą spotkać się osoby, które spłacają już jakieś kredyty. Na szczególne trudności powinni być gotowi ci, którzy nie zaciągnęli jeszcze ani jednego kredytu. Zaliczają się do tego grona zwłaszcza studiujący i klienci, którzy pracują od kilku lat i osiągają niskie zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z faktem, że kredyt nie zostanie im udzielony, muszą być pogodzeni również renciści. Oczywiście kredytowania nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy, a także wykonujące pracę w innym kraju. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nieosiągalne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki są na tyle drogie, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyt bez zdolności – to możliwe!

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank ma mniej restrykcyjne przepisy i może przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik podpowie, w jaki sposób stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe regulowanie zobowiązań, dobrze będzie zatem kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym chce się ubiegać o kredyt. Doskonałym pomysłem jest też na przykład zaciągnięcie kredytu nie samodzielnie, lecz wespół z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców bądź – w przypadku osób, które i tak planują ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, które doradzić może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.