Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

6 września 2023

Wejdź na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby znaleźć informacje dotyczące systemu rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na świecie stosowane są również różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]