Niezbędne elementy budowlane – szalunki

3 marca 2020

Zamów szalunki tracone na sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Rodzaje szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – wielu wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą głowice ze aluminiowe lub stalowe, narożniki, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt oraz zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Nabycie wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie lepszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]