Jakie jest zastosowanie szalunków?

21 stycznia 2020

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków

Szalunki to to forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można też efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Zazwyczaj potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków i sklejki.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]