Izolacja fundamentów domu

7 grudnia 2018

Fundamenty to z całą pewnością kluczowe części domu. Jeśli będą zniszczone okażą się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla nich jest woda, która może szybko je uszkodzić, zaś efekty tego będą odczuwalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć warto już na etapie planowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą niezbędne kosztowne i naprawdę złożone prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian będą najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak jednak je odróżnić? Jakie metody pozwolą na ich uniknięcie?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak ważna?

Jak już napisaliśmy, nasiąkanie może okazać się bardzo niebezpieczne dla domu. Gdy woda podniesie się do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie farby, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko bowiem mury zajmują grzyby oraz glony, a te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów budynku. Szczególnie niebezpieczne będą dla osób z alergiami oraz schorzeniami systemu immunologicznego, bo u nich czasem skutkują nawet śmiercią. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jakie techniki to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją robi?

Wyróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza fundamenty przed deszczem oraz wodą podziemną. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia stosowana jest głównie na terenach, gdzie często występują podtopienia. Istotne jest również to, które surowce są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się sięgać po produkty doświadczonych producentów.