Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

8 sierpnia 2019

Kup sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to istotny element konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. W związku z tym w dzisiejszych czasach stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]