Elementy budowlane – dźwigary

18 listopada 2021

Dźwigary znajdziesz na sklep.abcszalunki.pl/akcesoria-do-szalunkow-stropowych/10-dzwigar-peri-okuwany.html.

Szalunki to struktury potrzebne na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest modelowanie właściwego kształtu ścian wylewanych z betonu oraz wykonanie w nich wlotów na drzwi i okna. Szalunki są także niezbędne przy formowaniu sklepień – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe wzniesienie jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego budynku. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich surowców wykonuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z czego wykonane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na znaczne obciążenia, które osiągają kilkadziesiąt ton. W związku z tym jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych w tym celu materiałów. Muszą one być starannie dobrane i przetestowane pod kątem odporności na potężne naciski. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak topola, sosna, olcha i buk. Bardzo istotne jest też stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które uchroni je przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, spoiw i pozostałych ciekłych preparatów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie parają się budową wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich kupno i przechowywanie generuje jednak pewne wydatki. Na szczęście firmy, które okazjonalnie przyjmują zlecenia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również innych elementów szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]