Czym są trekkingi i kto może wziąć w nich udział?

2 lutego 2021

Szukasz więcej informacji o trekkingach? Idealnie trafiłeś! Skieruj się na https://www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/trekkingi/.

Wycieczki w góry mogą przybierać rozmaite formy. Od powolnych spacerów po prostych trasach w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków turystycznych, przez całodniowe, piesze wędrówki po szlakach klasyfikowanych wyżej pod względem trudności, aż po zaawansowane trekkingi. By wziąć udział w tych ostatnich, potrzebne jest doświadczenie w poruszaniu się po górach (tak wytyczonymi trasami, jak i poza nimi), minimum dobra kondycja, a także umiejętność korzystania ze sprzętu wspinaczkowego i turystycznego. Niemniej jednak za nieraz olbrzymi nakład pracy otrzymujemy możliwość obcowania z dziewiczą naturą i delektowania się przepięknymi widokami.

Trekkingi – poziomy trudności

Stopień trudności technicznej jest zależny od obszarów, przez które prowadzą trekkingi. Zawodowcy wymieniają 3 poziomy trudności wycieczek w regiony górskie. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą wszyscy, którzy dysponują , a ich zdrowie nie stanowi przeszkody do intensywnej aktywności. Drugi stopień trudności wymaga solidnej kondycji oraz minimum elementarnej praktyki w górach – np. w Tatrach. Trzeci poziom to wyprawy dla osób z doskonałą kondycją, znajomością specyfiki wysokich gór i biegłym w użyciu sprzętu, a także nieobawiających się trudnych warunków biwakowania podczas długiej wyprawy.

Trekkingi w górach Azji i Europy

Trekkingi można uprawiać w każdych łańcuchach górskich. W naszym kraju pasjonaci tego rodzaju aktywności w najwyższym stopniu upodobali sobie trasy w Tatrach. Jeśli natomiast idzie o inne pasma na kontynencie europejskim, dużym powodzeniem cieszą się bałkańskie Góry Przeklęte, wschodnia część Karpat, Alpy oraz graniczące z Azją Ural i Kaukaz. Najbardziej zaawansowane w trekkingu jednostki mogą natomiast sprawdzić swoje umiejętności w czasie wycieczki w Karakorum, Andach bądź Himalajach.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]