Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

9 września 2018

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych znacznie chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy również zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązek każdego webmastera.