Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

9 grudnia 2020

Na http://tinyurl.com/y8q58d6u odnajdziesz więcej szczegółów o food pairing.

Co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do określonych kombinacji smakowych, nie oznacza to, że parowanie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka całkiem się wykluczają, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, smakowitych efektów. Przekonujemy się o tym raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało z pewnością otworzenie się na obce tradycje kulinarne oraz pojawienie się w sprzedaży nieznanych dotychczas w Polsce artykułów. Dzięki temu chociażby kombinacja mięsa z egzotycznych owocami rzadko już szokuje. Ci, którzy rozsmakowali się w niespotykanych fuzjach smaków chętnie zaczynają własne próby i samodzielnie poszukują coraz to dziwniejszych kombinacji. Aby te jednakże przyniosły oczekiwane skutki, należy przedtem wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – doświadczaj nowych smaków

Jeżeli chcemy, aby nasze kulinarne poszukiwania rzeczywiście były źródłem ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe wrażenia, należy postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są wyłącznie instrukcjami, o których powinno się pamiętać, by smaki zespalają się w harmonijną, chociaż nieprzeciętną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się sztukę łączenia ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za kategorycznie do siebie niepasujące. Wszelkie reguły food pairingu są tymczasem dokładnie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą głównie proporcji poszczególnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko posiłków, ale także napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy każdy może się tego nauczyć?

Food pairing wymaga sporej fantazji oraz wyczucia, jednakże to nie one będą kluczowe. O wiele bardziej jest istotna wiedza z zakresu zawartości poszczególnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Zatem dobrą decyzją będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez zawodowego szefa kuchni – szczególnie, że przekazanie elementarnej wiedzy trwa na ogół kilkanaście godzin.

Dane kontaktowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]