Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

25 sierpnia 2022

Sprawdź, gdzie zamówić silnik prądu stałego, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których wiele czynności stałoby się trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, niewielkie lub ogromne, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.

Co trzeba wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Rolą silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze rotora, statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za wysoką niezawodność, a także bezgłośne działanie.

Gdzie używa się silników DC?

Powiedzieć, iż silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik CD/DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są częścią sterowanych zdalnie samochodzików i pociągów, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy również naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo napędzają popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki prądu stałego o niedużej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]