
Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?
12 kwietnia 2022Chcesz zamówić motoreduktory ślimakowe? Skieruj się na ten adres.
Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas inżynierów
Motoreduktory umożliwiają efektywne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, więc zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne pomiary oraz testy różnych układów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do znacznych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy.
Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.
Wykorzystanie i warianty motoreduktorów
Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku typów silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową).
Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź spedycja, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak m.in atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome i aeratory. Ogromne zróżnicowanie typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.
Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]