
Substraty do wysadzania roślin, czyli podłoża ogrodnicze
12 września 2018Zakładanie ogrodów wymaga wykorzystywania profesjonalnych podłoży, które pozwolą wyhodować wspaniałą roślinność. Jakie podłoża ogrodnicze są najczęściej wykorzystywane? Czy zielone dachy wymagają szczególnego rodzaju podłoża?
Podłoża ogrodnicze – najczęściej stosowane mieszanki
Zainwestowanie w specjalistyczne podłoże ogrodnicze pozwoli uzyskać piękne rośliny, dlatego szalenie istotny jest wybór najlepszych komponentów. Chcesz, żeby w Twoim ogrodzie pojawiła się imponująca roślinność, odporna na negatywne warunki zewnętrzne? W sklepach można znaleźć różne rodzaje substratów ogrodniczych, które zapewnią znakomite efekty. Niektóre gatunki roślin wymagają szczególnych warunków – wtedy zalecane jest mieszanie rozmaitych rodzajów podłoży. W skład mieszanek dostępnych w sklepach wchodzą np. kora, nawozy mineralne, keramzyt, ziemia liściowa. Ziemie różnią się od siebie właściwościami chemicznymi, zawartością składników mineralnych i skalą zasadowości.
Podłoża ogrodnicze – substraty wymagające i ekstensywne
Ogród na dachu był Twoim marzeniem? Takie rozwiązanie jest teraz bardzo popularne i pozwala rozkoszować się zielenią w środku miasta. Jeśli chcesz wyhodować tam wspaniałe gatunki traw i ziół, musisz zastosować specjalistyczny substrat. W sprzedaży dostaniesz podłoże intensywne i ekstensywne. Pierwszy typ podłoża wykorzystuje się np. do dużych roślin. Na dachu intensywnym można wysiewać także byliny. Wymaga on niesamowitej dbałości i nie może być zastosowany w każdych warunkach. Duże obciążenie dachu jest kolejnym przeciwwskazaniem do jego zastosowania. Natomiast podłoża ekstensywne są stworzone do uprawiania sucholubnych roślin, takich jak rozchodniki, trawy ozdobne i rojniki. Chcesz uprawiać rośliny odporne na słońce, które nie wymagają specyficznej pielęgnacji? Zainwestuj w podłoża ekstensywne. Możesz je zastosować nawet na dachach pod kątem 35 stopni.